Istoria evenimentului – Clubul Machetiştilor din Mosonmagyaróvár.

Clubul nostru îşi datorează existenţa mulţumită unui mic magazin de machete inca in anii 80. Ne întîlneam des acolo, interesul comun uniind acest grup de oameni. Aici a fost stabilită ideea de a înfiinţa un club şi a ne arăta minunaţiile publicului larg. Am organizat concursuri şi am participat la diverse concursuri din împrejurimi, mai tirziu participand si la concursuri mai mari din Ungaria şi din tările învecinate.

Concursul şi expoziţia organizată de Clubul Machetiştilor din Mosonmagyarovar au devenit in ultimii 25 ani unele dintre cele mai mari şi prestigioase manifestari din Europa. La început concursul era organizat in antreul bibliotecii locale, dar dupa ce numărul celor interesaţi a crescut tot mai mult evenimentul a fost mutat la Casa de Cultura a oraşului. Din 2004 concursul a fost organizat în săliile Facultăţii de Stiinţe Agronomice, începînd cu 2017 în noua sală polivalentă UMF Arena. În cadrul concursului, participanţii pot lua parte la următoarele categorii: aviaţie, vehicule militare si civile, diorame, figurine şi marină la diverse scări de construcţie.

Pentru organizarea / derularea concursului suntem sprijiniţi de mai multe cluburi şi asociaţii din Ungaria. Juriul este format din profesionişti şi modelişti recunoscuţi pe plan internaţional. Concursul nu este organizat în  exclusivitate pentru modelişti, ne străduim să oferim un program cît mai interesant şi pentru cei care vizitează acest eveniment, indiferent de vîrstă. Vizitarea evenimentului este gratuită.

Pe această cale dorim să mulţumim sponsorilor, participanţilor şi vizitatorilor ca fac posibil acest eveniment. Ţelul nostru este ca modelişti şi familia sau prietenii acestora să se simt cît mai bine în oraşul nostru şi să petreacă un sfîrşit de săptămână cît mai plăcut.

Clubul Machetiştilor din Mosonmagyarovar se bucură pentru vizita dvs.